Protikorupční opatření

Každý občan má nástroje, jak nutit politiky a úředníky, aby s veřejným majetkem zacházeli hospodárně a odpovědně. Bohužel se v nich těžko orientuje.

Ekologický právní servis proto vydal již druhé, aktualizované vydání právního rádce Právem proti korupci (PDF). Je určeno každému, kdo jako občan nebo člen občanského sdružení naráží na protizákonné jednání úřadů nebo politiků, či neprůhledné rozhodování a hospodaření v obci.

Najdete v něm podrobné, ale srozumitelné návody, jak se ptát na informace a nenechat odbýt, jak se účastnit rozhodování o důležitých věcech, jak požadovat odpovědnost úředníků a státu. Obsahuje také 11 vzorů právních podání.

Korupci se totiž dobře daří tam, kde se lidé o nic nezajímají a kde rozhodování o různých výhodách probíhá za zavřenými dveřmi.

Úplatky, výhodné obchody pro spřízněné subjekty, nehospodárná rozhodnutí a další nepravosti se jednodušeji provádějí v okamžiku, kdy se nikdo přímo nezainteresovaný na nic neptá, nikdo nemusí nic vysvětlovat a nehrozí žádná kontrola.
 
(ze stránek EPS)