Poškozování stromů TS obce

Dnes ráno jsme byli upozorněni na poškození kořenů stromů při výkopových pracích v ul. Maková, které provádějí TS obce. Poškozeny jsou mladé stromy vysázené v předchozích letech, výsadba byla financována z dotace. Je pravděpodobné, že obnažený kořenový systém v dnešním horkém dni zapříčiní nevratné poškození stromů.

Podle platných předpisů na úseku ochrany dřevin při stavebních činnostech je chráněna kořenová zóna o průměru 1,5 až 5 m podle velikosti dřeviny, v kořenovém prostoru nesmí být půda odkopávána, kořenový prostor nesmí být zatěžován soustavným pojížděním strojů..

S trochou nadsázky lze konstatovat, že zatímco letošní jaro na Hodonínsku poškozují kořeny stromů larvy chroustů, v naší obci to zvládají obecní Technické služby.

V této souvislosti připomínáme případ vzrostlého smrku u kapličky, jehož kořenový systém byl poškozen při instalaci podzemních kontejnerů na tříděný odpad v jeho těsné blízkosti a tento strom byl poté z důvodu nestability pokácen. Předpokládaná škoda dosáhla desítek tisíc korun, vedení obce se naším podnětem na vymáhání škody na firmě, která výkopové práce prováděla, odmítlo zabývat a škodu jménem občanů obce vymáhat.