Otevřeno X Zavřeno

Šestajovice tento rok znovu získaly první cenu v soutěži OTEVŘENO x ZAVŘENO, kterou již jedenáctým rokem organizuje Otevřená společnost, o.p.s. Od nezávislé odborné poroty dostal první cenu v kategorii ZAVŘENO - svoboda projevu Šestajovický Dostavník, který je hrazen z veřejných prostředků tzn. z peněz nás všech.

Tiskovou zprávu a kompletní výsledky soutěže najdete ZDE

Nominace č. 3 – Šestajovice

V periodiku opakovaně chybí alternativní názory. Nevyváženost, poškozování oponentů a zneužívání veřejných prostředků k sebepropagaci místostarosty a s ním spojených osob.

Konkrétní čin:

Pokračuje zneužívání periodika k propagaci vedoucích politiků, (starosty, místostarosty). Redakce se nesnaží získat alternativní názory ke zveřejněným tématům. V tendenčních článcích napadá opoziční politiky, nezveřejní rezignační dopis odstoupivší zastupitelky, nedá prostor pro vyjádření náhradníků, proč odmítli do zastupitelstva nastoupit. V článku "Územní plán, aneb když nejde obec na ruku majitelům pozemků"- bezprecedentně napadá majitele pozemků, opoziční politiky (jmenovitě), občanská sdružení a občany, kritiku odmítá pomocí konspirativních teorií a široce popisovaných „temných zájmů“ svých kritiků, naznačují se různé smyšlené a neexistující vazby, je vytvářen dojem jakési "pozemkové mafie“. Napadeným osobám nebylo umožněno se k věci vyjádřit. Jde o předvolební agitku. V následujícím čísle byla otištěna stručnější reakce jedné napadené osoby. Periodikum se rozsáhle zneužívá k sebepropagaci vedoucích představitelů obce, konkrétně místostarosty Tomáše Dvořáka. Píše o tom, jak zachránil srnku, ptáčka, jak zasáhl u dopravní nehody či požáru, rozsáhle se referuje o jeho benefiční akci Běh pro lodičku, včetně speciální přílohy – deníčku z jeho dálkového běhu v rozsahu 4 stránek formátu A4. Členy Redakce jsou výhradně zastupitelé vládnoucí SNK, (šéfredaktor Ing. Liška, předseda kontrolního výboru, a místostarosta Dvořák, který zpracovává články za obecní úřad, a s nimi spřízněná osoba).

Hodnocení organizátora:

Opakovaný trvající stav cenzury a rozsáhlého zneužití periodika. Za zneužívání radničního periodika byla obec nominována již v r. 2011.

První cenu získal Dostavník v této kategorii nejen u odborné poroty, ale i v hlasování veřejnosti, kde získal 36% hlasů.